Plisování 1: Co to vlastně je

Je to vlastně ještě poměrně nedávno, co jsem skoro netušila, co to to „plisování“ vlastně je. A to jsem kdysi dokonce mívala přednášky o historii odívání pro veřejnost… No, nic.

Dneska jsem na tom už o trochu líp a zjistila jsem, že ačkoliv jsou plisované sukně dneska k vidění skoro všude, na internetu najdete jen málo článků, kde si o plisování jako takovém můžete něco přečíst.

Nechci tedy psát o tom, jaké postavě sluší jaká délka plisované sukně či s čím ji kombinovat, zároveň se chci vyvarovat obsáhlému článku s parametry vědecké rešerše, ale chtěla bych napsat něco výjimečného (No, kdo by nechtěl?)… dobře, tak spíš něco originálního… pardon, tak spíš prostě něco doplňujícího, něco pro běžného smrtelníka, kterého plisé trochu zajímá a marně hledá článek (aspoň v češtině), který by si přečetl při čekání na autobus nebo během obědové pauzy v práci.

Francouzské slovo „plissé“ (já vím, říkala jsem v češtině, ale tohle je fakt výjimka), které znamená „skládaný, přeložený, zvlněný“ přešlo i do naší mateřštiny a dalo název textilii, která má pravidelné sklady. Prosím, nechtějte po mně odpověď, jestli se správně vyslovuje „plisé“ nebo „plizé“ a zeptejte se někoho, kdo umí francouzsky. Já jsem Čech jako poleno, a tudíž vyslovuju to, co vidím napsané, tedy S. Koneckonců, zkuste říct Francouzovi hezky česky slovo lustr. Asi vám taky nebude rozumět, i když se to u nich píše vlastně skoro stejně.

Každopádně, když uvidíte látku, která vám připomene to, když jste v dětství vyráběli na podzim draka a skládali mu mašle na ocas, tak to je plisování.

Mně osobně přijde tato technika úpravy látek vlastně dost náročná, a tak trochu nechápu, že na ni lidstvo vůbec přišlo, ale pak si řeknu, že proti objevu DNA nebo vynálezu kontaktních čoček je plisování vlastně brnkačka. A že je staré jak lidstvo samo, to se dozvíte v dalším článku, který pro vás chystám!

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Hodnocení zákazníků
"Princeznu Pampelišku můžu jen doporučit, velmi vstřícné jednání, ochotná. Moc děkuji."
20. 8. 2021 | Martina
 
"Sukně je krásně ušitá, sedí perfektně, kvalitní práce. Velká spokojenost :) Děkuji :)"
21. 8. 2020 | Veronika
Máte dotaz? Napište nám!
Bára Urbančíková
Bára Urbančíková
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz