19.10.2022
Jak vzniká...

Plisování 3: Jak vzniká sukně

Pokud jsem vás už úplně nevyčerpala dvěma předchozími články o plisování a máte na něj ještě náladu, můžete si přečíst něco málo o vzniku plisovaných sukní, které nabízím v eshopu.

Raději se nebudu pouštět do teorie samotného plisování, postačí jen stručný fakt, že u nás existuje několik (málo) firem, které se plisováním zabývají. Tuším, že látka se ručně dává do plisovacích forem a pomocí tlaku a páry se na ní sklady trvalezafixují.

Je více možností, jaké sklady na látce vyrobit, je však jen jedna možnost jak je udělat trvale – látka musí být z umělého materiálu, například polyesteru. Na látkách přírodních (bavlna, len, hedvábí…) by sice šly sklady vytvořit, ale po vyprání by byly pryč a vám by nezbylo nic jiného než oči pro pláč.

Samozřejmě se dá koupit v obchodě už i látka naplisovaná, ale seženete ji spíš výjimečně, výběr není velký a pro moje potřeby ne zcela vyhovující. Abych tedy mohla nabízet sukně v délkách a barvách jaké chci, volím zcela dobrovolně zdlouhavý a náročný proces plisování, protože jsem přesvědčena, že výsledek stojí za to!

Používám zejména dva typy plisé – rovné a paprsčité. Rovné vypadá asi tak, jako byste vzali pruh papíru a naskládali z něj harmoniku, tu pak ještě přejeli žehličkou, aby si sklady hezky lehly.

 

Paprsčité, jak už název napovídá, se provádí na látce střižené do půlkola nebo plného kola a má sklady nahoře (resp. uprostřed, jde-li o kolo) užší a směr dolů se rozšiřují. Jestliže vaše fantazie a můj neobratný popis nestačí, zkuste si představit rozkrájený kulatý dort, kolo od vozu nebo prostě kruh a v něm hvězdičku. V takovém směru budou sklady na látce při paprsčitém plisé.
Po zakoupení vhodné látky a vystřižení příslušného tvaru (v případě půlkolové sukně si procvičíte mozkové závity vzpomínkou na vzoreček 2 π r) tedy odešlete balíček a při troše štěstí vám cca do 14 dnů přijde naplisovaná látka. Není radno nechávat zásilku dlouho ležet na poště, protože plisé se nerado tísní zmačkané v krabici, ale nejlíp mu je, když visí! Ideálně na ramínku nebo ještě lépe na hezké slečně.

Naplisované díly je třeba ještě sešít. Vždy je nutné respektovat sklady, švy dělat tak, aby byly ve skladu schované nebo šly ve stejném směru.
Rovné plisé není příliš vhodné dávat do gumy, protože sklady se pak v pase mačkají, nevypadá to hezky a navíc taková sukně přidává na objemu.
Ideální je sklady prvně nahoře našpendlit (anebo i prošít), k čemuž budete potřebovat obrovskou hrst špendlíků a notou dávku trpělivosti, a pak ji všít do pevného pasového límce a sukni opatřit zipem nebo z ní udělat sukni zavinovací.
Paprsčité plisé naopak můžete směle všít do gumy či jiného pružného pasového límce a není třeba ho předem jakkoliv prošívat, naopak látku do gumy všijete nataženou, jako by na ni ani žádné sklady nebyly.

 

Sláva! Už se to blíží, stačí ještě začistit spodní okraj sukně a máme hotovo! Sukně se nesmí žehlit, protože horká žehlička by sklady zničila. Takže jestli tuhle činnost nesnášíte, doporučuju se plisovanými sukněmi vybavit do zásoby.

 

FOTOGALERIE

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Hodnocení zákazníků
"Princeznu Pampelišku můžu jen doporučit, velmi vstřícné jednání, ochotná. Moc děkuji."
20. 8. 2021 | Martina
 
"Sukně je krásně ušitá, sedí perfektně, kvalitní práce. Velká spokojenost :) Děkuji :)"
21. 8. 2020 | Veronika
Máte dotaz? Napište nám!
Bára Urbančíková
Bára Urbančíková
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz